داروخانه‌ها فقط مصرف یک ماهه انسولین را به بیمار ارایه کنند
داروخانه‌ها فقط مصرف یک ماهه انسولین را به بیمار ارایه کنند

مدیر دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: با توجه به کمبود انسولین، به کل داروخانه‌ها ابلاغ شده است که فقط مصرف یک ماهه را به بیماران ارایه کنند.

حسن آقاجانی با بیان این مطلب اظهار کرد: کمبود انسولین به دلیل مشکلی که در واردات آن پیش آمد، در کل کشور وجود دارد.

وی افزود: طبق بخش نامه ارسالی از وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغیه‌ای به کل داروخانه‌ها ارسال شده است تا برای رعایت عدالت، مصرف یک ماهه بیماران را ارایه کنند.

وی گفت: پزشکان در برخی موارد به اندازه نیاز سه یا چهار ماهه بیمار انسولین تجویز می‌کنند، اما در شرایط کنونی مقرر شده است تا مصرف یک ماهه بیماران تامین شود تا انسولین، هر چند کم، اما به دست تمامی بیماران برسد.

آقا جانی اظهار کرد: پس از رفع مشکل کمبود انسولین در کشور، شرایط به حالت قبلی بازگشته و انسولین مانند قبل با صلاحدید پزشک و تعداد مورد تایید بیمه به بیمار ارایه‌ می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خط تولید انسولین در کرج آغاز به کار کرده و محصولات تولیدی آن به زودی ارایه می‌شود، با عرضه تولیدات این کارخانه، مشکل کمبود انسولین‌های قلمی تا حدی حل می‌شود ولی نمی‌توان زمان دقیقی برای برطرف شدن این مشکل تعیین کرد.

وی بیان کرد: کمبود انسولین را در سطح داروخانه‌های استان داریم، اما در حدی نیست که بگوییم انسولین اصلا موجود نیست، در حال حاضر انسولین در سطح کم عرضه می‌شود و توزیع آن باید مدیریت شود.

مدیر دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خاتمه از هم استانی‌ها خواست در صورت برخورد به مشکل در تهیه انسولین با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.

  • منبع خبر : ایسنا