دادگستری آذربایجان‌شرقی بر ساماندهی زباله‌های چرمشهر تبریز تاکید کرد
دادگستری آذربایجان‌شرقی بر ساماندهی زباله‌های چرمشهر تبریز تاکید کرد

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان‌شرقی بر لزوم ساماندهی زباله‌های چرم شهر تبریز تاکید کرد. احمد موقری اعلام کرد: با توجه به اهمیت موضوع و لزوم پیشگیری از جرایم علیه بهداشت عمومی و مخاطرات زیست محیطی، باید تمهدیدات لازم برای بی خطرسازی پسماندهای ویژه و صنعتی به خصوص در شهرک صنعتی […]

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان‌شرقی بر لزوم ساماندهی زباله‌های چرم شهر تبریز تاکید کرد.

احمد موقری اعلام کرد: با توجه به اهمیت موضوع و لزوم پیشگیری از جرایم علیه بهداشت عمومی و مخاطرات زیست محیطی، باید تمهدیدات لازم برای بی خطرسازی پسماندهای ویژه و صنعتی به خصوص در شهرک صنعتی چرم شهر تبریز که قطب اصلی چرم سازی در کشور است، انجام شود. 

وی اظهار داشت: در ارتباط با پسماندهای خشک ویژه بیابان های اطراف شهرک صنعتی خصوصی چرم سازان چرم شهر تبریز و همچنین پسآب صنعتی واحدهای چرم سازی، یکی از شرکت های فعال در دفع پسماندها موظف شده است تمهیدات لازم برای جمع آوری و دفع و بی خطرسازی پسماند های خشک ویژه را با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و با تایید آن مرجع، به عمل آورد.

موقری اضافه کرد: پسماندهای  ویژه به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمی بودن، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن، به مراقبت ویژه نیاز دارند و آن دسته از پسماندهای پزشکی و بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی، کشاورزی که نیاز به مدیریت خاص دارند، هم جزو پسماندهای ویژه محسوب می شوند.

وی ادامه داد: ماده ۱۵ قانون مدیریت پسماندها تصریح کرده است که تولیدکنندگان آن دسته از پسماندهایی که دارای یکی از ویژگی های پسماندهای ویژه نیز می باشند، موظفند با بهینه سازی فرآیند و بازیابی، پسماندهای خود را به حداقل برسانند و در مواردی که حدود مجاز در آئین نامه اجرایی این قانون پیش بینی شده است، در حد مجاز نگهدارند.

چرم شهر تبریز در نزدیکی روستای مایان در ۱۰ کیلومتری شمال غربی تبریز قرار دارد و ۴۵ درصد صنایع مربوط به چرم سازی ایران را در خود جای داده است.

  • منبع خبر : ایرنا