خواب ۴۰ روزه ساعت عمارت شهرداری تبریز
خواب ۴۰ روزه ساعت عمارت شهرداری تبریز

ساعت «عمارت تاریخی شهرداری» تبریز از ۴۰ روز پیش به دلیل کوک نشدن، به خواب رفته است.

عمارت شهرداری تبریز یکی از بناهای شاخص و دیدنی کلانشهر تاریخی تبریز است که به سبک معماری آلمانی ساخته شده و به شکل عقابی است که بال های خود را باز کرده است؛ برج این بنا ساعتی دارد که هر چند وقت یک‌بار به صدا در می آید؛ این بنا در قلب شهر تبریز و در میدان شهرداری که تبریزیان آن را «میدان ساعت» می نامند، قرار گرفته است.

ساعت این بنای تاریخی اگرچه جزو کوچکی از آن بناست، اما می توان گفت زیبایی و عظمت بنای عمارت تاریخی شهرداری تبریز بدون آن کمتر به چشم می آید، اما هم اکنون آن گونه که تعمیرکار ساعت می گوید ۴۰ روز است که این ساعت به خواب زمستانی رفته است.

عبادالله رادمهر علت خاموشی ساعت عمارت شهرداری را نه خرابی آن، بلکه عدم کوک و سرویس ساعت دانست و گفت: من با شهرداری تبریز سال هاست که قرارداد تعمیر و نگهداری امضا می کنم و ماهانه ۲ میلیون تومان بابت تعمیر و نگهداری به من پرداخت می شد، اما به دلیل افزایش قیمت ها و تاثیر آن بر قطعات صنف ما، من خواهان افزایش قیمت قراردادم شدم، اما مسئولان گردشگری شهرداری امتناع کردند.

وی با بیان اینکه بابت این کار نه بیمه و و نه عیدی می گیرم، افزود: من از روز اتمام قراردادم، یعنی اول آذر امسال، به دلیل عدم افزایش دستمزدم، قرارداد را تمدید نکردم و از آن روز ساعت روغنکاری و سرویس نشده و به همین جهت به خواب رفته است.

رادمهر با بیان اینکه این ساعت بسیار قدیمی و نیاز به مراقبت ویژه دارد،گفت: این ساعت برای کارکرد منظم، نیاز به روغنکاری و بازرسی در هر دو روز یکبار دارد و اینکه برخی مسوولان می گویند، خراب است و اکیپ تعمیر می آید، صحت ندارد.

اهمیت ساعت عمارت تاریخی شهرداری تبریز برای شهروندان این کهن شهر به اندازه ای است که میدان محل قرار گرفتن این بنای ۸۰ ساله نیز نام خود را از ساعت گرفته است. 

عمارت تاریخی شهرداری تبریز در فاصله سال های ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ شمسی به همت حاج ارفع الملک جلیلی، شهردار وقت، با صرف تنها ۲۵۰ هزار تومان ساخته شد و حیرت همگان را برانگیخت.

این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است؛  عمارت شهرداری تبریز دارای یک برج ساعت چهار صفحه‌ای به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر است که با طنین موزون زنگ‌هایش، هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند. 

تا ۴۰ سال قبل که تبریز به اندازه امروز شلوغ نشده بود، صدای زنگ ساعت عمارت شهرداری تبریز تا شعاع یک کیلومتری نیز می رسید.

  • منبع خبر : ایرنا