خرید ۲۱۸ هزار تن گندم از گندمکاران استان آذربایجان شرقی
خرید ۲۱۸ هزار تن گندم از گندمکاران استان آذربایجان شرقی

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تاکنون ۲۱۱ هزار تن خرید تضمینی و هفت هزار تن خرید توافقی گندم از گندمکاران استان انجام شده است.

به گزارش نهال امید، اکبر فتحی اظهار کرد: این مقدار گندم خریداری شده به صورت تضمینی و توافقی در مقایسه با ۲۵ مرداد ماه سال گذشته، رشد ۹ درصدی داشته که به مرور زمان این افزایش خرید بیشتر می‌شود.  

وی با بیان اینکه در حال حاضر مراکز خرید در ۲۱ شهرستان آذربایجان شرقی آماده تحویل گرفتن گندم کشاورزان هستند، گفت: اکنون ۷۶ مرکز خرید گندم تضمینی یعنی پنج سیلوی اداره کل غله، ۳۵ سیلو و کارخانجات بخش خصوصی، ۳۶ مرکز خرید موقت اتحادیه خرید تعاونی‌های روستایی و هشت مرکز خرید توافقی در استان محصولات گندم کاران را تحویل می‌گیرند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۳۱۸ میلیارد تومان به گندم کاران استان آذربایجان شرقی  پرداخت شده است، افزود: تاکنون ۶۰ درصد از پول گندم‌های تحویلی به مراکز خرید تسویه شده است.

فتحی با بیان اینکه خرید و فروش گندم خارج از شبکه‌های رسمی و تعیین شده قاچاق محسوب و با متخلفان طبق ضوابط قضایی برخورد می‌شود، افزود: کشاورزان باید از فروش گندم به دلالان و واسطه‌ها خودداری کنند.

وی ادامه داد: تمامی مراکز خرید در استان آماده تحویل گرفتن گندم از کشاورزان هستند و لذا کشاورزان در صورت داشتن هرگونه شکایت و مشکل می‌بایست موارد را به نماینده جهاد کشاورزی و شرکت غله مستقر در مراکز خرید تضمینی گندم و یا به مراکز جهاد کشاورزی شهرستان محل تولید به ‌منظور رسیدگی و پیگیری لازم، گزارش کنند.

آذربایجان شرقی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی دارد که ۶۷ درصد آن دیم و مابقی آبی است و سالانه حدود ۷۲ هزار هکتار از اراضی آبی و ۳۶۰ هزار هکتار از مزارع دیم استان زیرکشت گندم می‌رود.

  • منبع خبر : ایرنا