جشنواره‌ای ملی مختص کهن شهر مراغه تعریف شود
جشنواره‌ای ملی مختص کهن شهر مراغه تعریف شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی بر لزوم تعریف جشنواره‌ای ملی مختص کهن شهر مراغه تأکید کرد.

به گزارش نهال امید، احمد حمزه زاده در جلسه شورای معاونین میراث فرهنگی استان در شهرستان ویژه مراغه، گفت: کهن شهر تاریخی مراغه از جمله ۱۰ شهر تاریخی کشور است که دارای ظرفیت‌های متنوع و منحصربه‌فردی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است، لذا لازم است تا با تدوین برنامه‌هایی کارآمد درصدد توسعه این ظرفیت‌ها بوده و مراغه را به یکی از مهم‌ترین قطب گردشگری کشور تبدیل کنیم.

وی در ادامه به توجه ویژه و لزوم ورود سرمایه‌گذاران در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه مراغه دارای ظرفیت‌های منحصربه‌فرد در حوزه‌های مختلف است، لذا با ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه شاهد رونق این صنعت در این شهر تاریخی خواهیم بود.

وی در ادامه پروژه‌های گردشگری آذرآبادگان و مجموعه گردشگری علاءالدین آبگرم شورسو دره گشایش مراغه را از جمله پروژه‌های پیشران مراغه دانست که به دنبال آغاز فعالیت پروژه‌های مذکور، پروژه‌های دیگری ظرفیت ایجاد در پیرامون آن را خواهند داشت.

حمزه زاده در ادامه با اشاره به اینکه شهر مراغه به‌عنوان پایتخت ایلخانی کشور در موزه‌های مختلف کشور دارای اموال تاریخی متعددی است که انتقال آن به مراغه سبب غنی‌سازی محتوای موزه این شهرستان خواهد بود، گفت: با توجه به اینکه مراغه ظرفیتی بزرگ مانند موزه ایلخانی را دارد و رایزنی و مکاتبه‌های لازم جهت انتقال اموال موجود و مرتبط با این دوره از سایر نقاط کشور به این موزه توسط اداره کل انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به حساسیت‌های موجود نسبت به آثار فاخر شهر مراغه، اجرای عملیات در برخی از آثار مانند گنبدهای تاریخی مراغه می‌بایست تحت نظر شورای عالی فنی کشور اجرا گردد و هرگونه نظر یا عملیات پیش از اعلام نظر شورای فنی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی در ادامه اظهار کرد: در خصوص حمام خواجه نصیر مراغه پس از اعلام نظر نهایی شورای فنی استان، کاربری مناسب در راستای اهداف توسعه گردشگری این منطقه تعیین و واحدهای تجاری پیرامون این حمام تعیین تکلیف خواهد شد.

حمزه‌زاده همچنین در ادامه از اتمام عملیات مرمتی کلیسای هوانس، حسینیه حاج غفار و مسجد ضریر با اعتبار مالی سال ۹۹ تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، وی، بر لزوم استانداردسازی و ساماندهی اقامتگاه‌های بومگردی مراغه تأکید کرد و فعالیت مستمر این واحدها را گامی مؤثر در توسعه صنعت گردشگری منطقه عنوان کرد.

وی در خاتمه به جایگاه ویژه صنایع‌دستی مراغه در سطح استان و کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت غنی این شهر در حوزه صنایع‌دستی ایجاد بازارچه صنایع‌دستی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در راستای حفظ ارزش هنری آثار و همچنین رونق اقتصادی این حوزه با مشارکت شهرداری و بخش خصوصی ایجاد شود، ازاین‌رو لازم است با مکان‌یابی مناسب زمینه احداث بازارچه دائمی صنایع‌دستی در اسرع وقت فراهم شود.

  • منبع خبر : ایسنا