ثبت ایستگاه‌های مراغه و مرند در فهرست آثار ملی
ثبت ایستگاه‌های مراغه و مرند در فهرست آثار ملی

مدیرکل راه آهن آذربایجان گفت: ایستگاه‌های راه‌آهن مراغه و پیام مرند در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

به گزارش نهال امید، شاپور ارصلانی اظهار داشت: با توجه به قدمت تاریخی این ایستگاهها پس از تشکیل پرونده ثبت آن ها در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  استان و پیگیرهای این اداره کل راه آهن آذربایجان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی ثبت این آثار در فهرست ملی را ابلاغ کرد.

وی با بیان اینکه ایستگاه راه آهن مراغه به شماره ۳۲۸۷۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد، اظهار داشت: پس از ریل گذاری خط تهران – تبریز، ایستگاه راه آهن مراغه نیز در دی ماه ۱۳۳۵ مورد بهره برداری گرفت.

مدیرکل راه آهن آذربایجان گفت: این ایستگاه دارای ویژگی‌های منحصر به فرد معماری بوده و در صنعت حمل و نقل ریلی کشور از شاهراه‌های ارتباطی صنعت حمل و نقل ریلی دارای نقش مهمی است.

ارصلانی، ادامه داد: ایستگاه قدیمی راه آهن پیام مرند نیز به شماره ۳۲۸۷۱ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و از ایستگاههای طول خط محور تبریز – جلفا بوده و این ایستگاه با افتتاح این محور در سال ۱۲۹۵ شمسی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی یادآوری کرد: ایستگاه پیام مرند در فاصله ۷۸۹ کیلومتری از تهران قرار دارد.

راه‌آهن آذربایجان به عنوان یکی از نواحی نوزده‌گانه راه‌آهن ایران در محورهای تبریز – میانه، تبریز- جلفا، تبریز- رازی، مراغه – ارومیه و در آینده نزدیک میانه – بستان آباد فعال است و خطوط ریلی این ناحیه به حدود یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر می رسد.

راه‌آهن آذربایجان به استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل خدمت‌رسانی می‌کند.

خط آهن در آذربایجان برای نخستین بار به سال ۱۲۹۴ شمسی بین جلفا تا تبریز و یک خط نیز به بندر شرفخانه کشیده شد.

  • منبع خبر : ایرنا