ترددهای جاده‌ای آذربایجان‌شرقی در تعطیلات عید فطر افزایش یافت
ترددهای جاده‌ای آذربایجان‌شرقی در تعطیلات عید فطر افزایش یافت

سرپرست پلیس راه آذربایجان‌شرقی با اشاره به مسافرپذیر بودن استان اعلام کرد: ترددهای جاده‌ای روزهای گذشته نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، ۲۵ درصد افزایش یافت.

به گزارش نهال امید، سرهنگ رضا کریمی نژاد دوشنبه شب در گفت‌وگویی خبری با اشاره به اینکه در سال گذشته، عدم توجه به جلو ناشی از خوردن و آشامیدن، استفاده از تلفن همراه و یا صحبت با سرنشینان وسیله نقلیه، رتبه اول علل تصادفات جاده‌ای در استان بود، افزود: در دو ماهه اخیر نیز انحراف به چپ رتبه اول علت تصادفات جاده‌ای در آذربایجان شرقی بوده است.

وی اظهار کرد: تخطی از سرعت مجاز و یا خواب‌آلودگی نیز یکی از علل مهم در تصادفات است که باعث واژگونی وسیله نقلیه در ۴۹ درصد از تصادفات می‌شود.

وی در خصوص اثرات سوانح رانندگی در جامعه، توضیح داد: تصادفات هشت درصد از تولید ناخالص کشور را از بین می‌برند؛ یک نفر کشته نیز، ۵.۲ میلیارد تومان هزینه به جامعه تحمیل کرده و به طور متوسط ۱۵ تا ۲۰ درصد از مجروحان حوادث دچار معلولیت شده و هزینه‌های روحی و روانی به جامعه و خانواده خود تحمیل می‌کنند.

کریمی نژاد با بیان این‌که ۳۳ سازمان در امر حوادث رانندگی دخیل هستند، افزود: باید تمامی این دستگاه‌ها پای کار باشند تا این حوادث کاهش یابند.

وی گفت: تصادفات رانندگی آذربایجان شرقی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، حدود ۱۰ درصد کاهش یافته بود اما باید تلاش کرد تا حتی یک کشته هم نداشته باشیم.

وی گفت: ۳۲ درصد از تصادفات جاده‌ای در فروردین و اردیبهشت و ۲۰ درصد از تصادفات در پنج روز نخست خرداد امسال در آذربایجان شرقی رخ داد که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی با بیان این‌که با افزایش تردد و تعطیلات تابستانی، ۷۰ تیم گشت پلیس راه استان به ۱۲۰ تیم افزایش می‌یابد، اظهار کرد: مأموران راهنمایی و رانندگی در پایگاه‌های پلیس راه با هرگونه تخلفات حادثه ساز و کسانی که جان مردم را به خاطر می‌اندازند، بنابر قانون برخورد می‌کنند.

وی ادامه داد: بیشتر تصادفات جاده‌ای در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق افتاده است، از این رو باید ایمنی محورهای مواصلاتی افزایش یابد و هم‌چنین ۱۱۳ نقطه حادثه خیز استان را با همکاری سازمان‌های مرتبط، حذف کرد.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت سرعت مجاز، گفت: هموطنان به طور حتم سرعت مجاز را به خصوص در جاده‌های استان رعایت کنند، زیرا میانگین سرعت وسایل نقلیه در محورهای استان از میانگین کشوری حدود ۱.۵ کیلومتر بیشتر است.