برج “کبوترخانه و قیزقلعه سی” در آذربایجان‌شرقی مرمت و احیا می‌شود
برج “کبوترخانه و قیزقلعه سی” در آذربایجان‌شرقی مرمت و احیا می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی مرمت و احیا برج کبوترخانه و قیزقلعه سی خسروشاه را دو اولویت مهم این اداره کل در شهرستان برای سال‌جاری عنوان کرد.

به گزارش نهال امید، احمد حمزه زاده در دیدار با بخشدار و شهردار خسروشاه، با بیان این‌که بخش خسروشاه از جمله مناطق فعال استان در حوزه گردشگری است، به لزوم توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این بخش تأکید کرد.

وی گفت: با توجه به اهتمام ویژه بخشدار و شهردار خسروشاه در راستای توسعه گردشگری و همچنین صیانت از مواریث تاریخی این منطقه، شاهد اقدامات مؤثری در این حوزه همچون ایجاد کمپ گردشگری در ورودی خسروشاه و همچنین پیگیری احیا ابنیه تاریخی چون برج کبوترخانه، قیز قلعه سی و حمام اسفهلان هستیم.

وی با اشاره به نقش مؤثر کمپ گردشگری خسروشاه در راستای توسعه گردشگری این منطقه، افزود: کمپ گردشگری خسروشاه یکی از بهترین کمپ‌هایی است که توسط شهرداری این منطقه ایجاد شده که علاوه بر ارائه خدمات سرپایی، بهترین مکان برای ایجاد بازارچه صنایع‌دستی و معرفی آثار هنری هنرمندان خسروشاه را برای گردشگران است.

حمزه‌زاده در مورد احیای برج کبوترخانه و ساماندهی قیز قلعه سی خسروشاه، گفت: در راستای احیا و حفاظت از برج کبوترخانه خسروشاه، طرح مرمت و احیا آن توسط تیم تخصصی و فنی میراث فرهنگی ارائه خواهد شد، همچنین در خصوص منطقه پیرامون قیز قلعه سی پس از تعیین محدوده اقدامات لازم برای ساماندهی این منطقه تاریخی انجام خواهد شد.

به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، وی به لزوم تسریع فرایند احیای حمام تاریخی اسفهلان و تعریف کاربری مناسب، تأکید کرد و افزود: با توجه به اقدامات پیشین انجام شده در حوزه استحکام‌بخشی و ساماندهی این حمام تاریخی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان، لازم است اقدامات مربوط به تعیین تملک بنای حمام و اراضی پیرامونی آن نیز انجام شود تا کاربری مناسب با نیاز منطقه برای بهره‌برداری از این ظرفیت ارزشمند تعیین شود.

  • منبع خبر : ایسنا