بازسازی معادن گام مهمی برای حفظ محیط زیست است
بازسازی معادن گام مهمی برای حفظ محیط زیست است

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در جلسه بررسی وضعیت زیست محیطی معدن مس سونگون، گفت: بازسازی و احیا معادن بعد از بهره برداری گامی مهم برای حفظ محیط زیست و توسعه پایدار است.

به گزارش نهال امید، حمید قاسمی در جلسه ای با مسئولان مس آذربایجان با تاکید بر اهمیت بازسازی معادن، اظهار کرد: احیای اکولوژیکی و بازسازی معادن بخش مهمی از استراتژی توسعه پایدار بوده و امروزه در برخی از کشورهای جهان این امر انجام شده و مدیریت معدن مس سونگون در این راستا می‌تواند با بازسازی این معدن الگوی موفقی در کشور باشد.

وی گفت: استفاده از مواد معدنی از سویی جز ضروریات اولیه زندگی انسان‌ها بوده و از سویی دیگر تغییرات توپوگرافی و اثرات زیست محیطی  ناشی از معدنکاری و تاثیر آن بر سلامت انسان قابل چشم پوشی نیست و در این راستا تنها راهی که می‌توان به این دو هدف که ظاهرا متقابل یکدیگرند رسید عملیات  تکمیل و بازسازی معادن است.

قاسمی در ادامه با تقدیر از اقدامات زیست محیطی معدن مس سونگون گفت: عدم مدیریت صحیح در تمامی صنایع و معادن می‌تواند باعث آلودگی محیط زیست شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، در ادامه مدیرعامل مس آذربایجان، مشاوران علمی و دانشگاهی معدن مذکور نیز مطالبی را عنوان و مدیر کل حفاظت محیط زیست استان از اقدامات زیست محیطی معدن بازدید و مسائل و مشکلات زیست محیطی این مجموعه را از نزدیک بررسی و دستورهای لازم برای رفع مشکلات را صادر کرد.

  • منبع خبر : ایسنا