اولویت‌های صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اعلام شد
اولویت‌های صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اعلام شد

در پنجمین نشست مشترک اعضای شورای هم خانواده وزارت صمت در آذربایجان‌شرقی با جمعی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، اولویت‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت این خطه در سال جهش تولید اعلام شد.

به گزارش نهال امید، شرکت کنندگان روز شنبه در نشست مشترک اعضای شورای هم خانواده وزارت صمت در آذربایجان شرقی با جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، در خصوص موضوعاتی مانند توسعه معادن، پیشرفت صنایع استان در سال جهش تولید و توسعه صادرات غیرنفتی در بخش های مختلف تبادل نظر کردند.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی در ابتدای این نشست با اشاره به بخشی از برنامه های محوری هفت گانه سازمان در سال جهش تولید، گفت: توسعه و تعمیق ساخت داخل، تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری، بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت، معدن وتجارت، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری، توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان، توسعه معادن و صنایع معدنی و مدیریت واردات و توسعه صادرات غیرنفتی، محورهای مهم تحقق توسعه در بخش صنعت، معدن وتجارت استان است.

حبیب امین زاده با قدردانی از تلاش های نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای هم خانواده وزارت صمت، افزود : انتظار می رود برای تحقق اهداف سال جهش تولید در بخش های مختلف جامعه بزرگ صنعت، معدن و تجارت استان شاهد اصلاح ساختار و بازنگری در برخی از قوانین با استفاده از ظرفیت و توانمندی نمایندگان مردم در مجلس باشیم تا با قوانین و مقررات شفاف و اثربخش به روند تداوم تولید سرعت دهیم.

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به اهمیت تمرکز بر صنایع خاص استان و توسعه و گسترش آن صنعت، گفت : برنامه های پیش بینی شده باید با رویکرد جلوگیری از هدررفت منابع و افزایش بهره وری طراحی و اجرا شود.

وی از پیگیری امور زیست محیطی صنایع و رفع مشکلات معادن استان از طریق مراجع مربوط با برگزاری نشست های مشترک خبر داد و افزود: جامعه دانشگاهی استان در قالب رشته های دانشگاهی مورد نیاز صنایع آذربایجان شرقی با تمرکز منطقی بر این حوزه، آینده نگری و ارتباط مستمر و جدی با صاحبان صنایع می توانند حرف های زیادی برای گفتن در اقتصاد کشور داشته باشند.

محمد حسین فرهنگی دیگر نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی هم در این نشست با عنوان اینکه نصب برچسب ساخت داخل در محور اول توسعه و تعمیق ساخت داخل لحاظ شود، گفت : برندسازی در تولید محصولات و توجه به مزیت های رقابتی استان می تواند به حرکت های ما در توسعه جهت دهد.

وی تبلیغ گسترده نمایشگاه فرش و برند سازی هنر-صنعت فرش تبریز را یکی از راهبردهای اساسی در حمایت از صنعت بومی استان و فعالین تلاشگر این عرصه برشمرد.

یوسف داوودی، رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی و نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی نیز ارتقای توان شناسایی ذخایر معدنی و سرمایه گذاری اهل فن در صنایع معدنی و ساماندهی معدن کاری استان را خواستار شد.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی از دیگر نمایندگان مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اهمیت فرآوری مواد معدنی گفت: ایجاد صنایع پایین دستی در صنایع معدنی آذربایجان شرقی یک امر غیر قابل اجتناب است.

وی افزود : برای رفع حلقه های مفقوده توسعه صنایع معدنی در استان، از همه ظرفیت نمایندگان مجلس استفاده خواهیم نمود.

در ادامه این نشست هریک اعضای شورای هم خانواده وزارت صمت در آذربایجان شرقی به بیان اقدامات و گزارش هایی در خصوص حوزه فعالیت خود اعم از صنایع کوچک و شهر کهای صنعتی، موضوعات بانکی و اکتشافات معدنی پرداختند.

  • منبع خبر : ایرنا