امکان پرداخت زکات فطره به روش غیرحضوری در آذربایجان شرقی
امکان پرداخت زکات فطره به روش غیرحضوری در آذربایجان شرقی

رییس اداره زکات کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شیوع کرونا، برای دبیرخانه شورای زکات استان و تمامی شوراهای زکات شهرستان‌ها شماره کارت‌های مجزا جهت پرداخت زکات فطره تهیه شده است.

به گزارش نهال امید،حجت الاسلام والمسلمین قاسم محمدزاده ، در این خصوص اظهار کرد: همچنین مردم متدین تبریز می‌توانند از طریق‌ سامانه  #۵*۸۸۷۷* (ستاره ۸۸۷۷ ستاره ۵ مربع) زکات فطره و همچنین کفاره‌های خود را پرداخت کنند.

وی در ادامه، با اشاره به رشد ۴۷ درصدی زکات در استان طی سال گذشته، افزود: طی سال ۹۷ بیش از ۲۵ میلیارد تومان و در سال ۹۸ نیز بیش از ۳۷ میلیارد تومان زکات در استان جمع‌آوری شد که نشان از رشد ۴۷ درصدی دارد.

حجت الاسلام محمدزاده با بیان این‌که تاکنون بیش از ۷۴ هزار نفر مودی زکات در استان شناسایی کرده‌ایم، افزود: این افراد کسانی هستند که زکات خود را به دبیرخانه شورای زکات استان واریز کرده‌اند.

وی با بیان این‌که برای سال‌جاری جمع‌آوری ۸۷ میلیارد تومان زکات در استان را برنامه ریزی کرده‌ایم، تاکید کرد: این روزها بحث ساماندهی زکات فطره را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و برنامه ریزی می‌کنیم تا در شرایط کرونایی، زکات فطره حتی بیشتر از سال‌های گذشته به سفره نیازمندان برسد.

وی در ادامه از آماده‌سازی ۴۵۱۹ پایگاه با ۷۰۰۰ نفر عامل جمع آوری زکات فطره در استان خبر داد.

رییس اداره زکات کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تاکید کرد: در هزار و ۲۱۷ روستای استان نیز شورای زکات روستایی به طور ویژه در راستای ساماندهی زکات فطره فعال شده است.

وی با اشاره به یکپارچه سازی صندوق‌های جمع‌آوری زکات فطره در سطح استان، گفت: استانداری آذربایجان شرقی به تمامی فرمانداران و بخشداران شهرستان ابلاغ کرده‌ تا صندوق‌های زکات فطره به صورت یکپارچه با برچسب “دبیرخانه شورای زکات استان” در این رابطه اقدام کنند.

وی با اشاره به آمادگی کامل نیروهای نظارتی و حراستی در رابطه با هرگونه تخلف، اظهار کرد: تمامی عاملان جمع‌آوری زکات فطره به کارت شناسایی و همچنین برچسب “زکات فطره” بر روی صندوق مجهز شده‌اند.

حجت‌الاسلام محمدزاده بیان کرد: در قالب طرح ضربتی در تبریز و شهرستان‌ها، تمامی صندوق‌های صدقات کاملا تخلیه شده و مجهز به برچسب زکات فطریه شده‌اند تا مردم در محلات و… نیز بتوانند زکات خود را پرداخت کنند.

وی با بیان این‌که به خاطر شیوع کرونا، در شهر تبریز نماز عید فطر همانند سال‌های گذشته اقامه نمی‌شود، گفت: اما در مساجد تبریز و شهرستان‌های سفید نماز عید فطر اقامه می‌شود و مردم می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مساجد اقامه نماز کرده و از طریق صندوق‌های جمع‌آوری، زکات خود را پرداخت کنند.

وی در ادامه با اشاره به آیات، روایات و احادیث بر اهمیت پرداخت زکات اشاره کرد.

  • منبع خبر : ایسنا