افزایش ۲ برابری محصول در کشت پاییزه نخود
افزایش ۲ برابری محصول در کشت پاییزه نخود

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: کشت پاییزه و مکانیزه نخود موجب افزایش ۲ برابری محصول شده است. صابر گلکاری روز شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: در کشت پاییزه به علت طولانی‌تر شدن دوره رشد، استفاده بیشتر و بهتر از نزولات آسمانی، زودرسی و مواجه نشدن با تنش آخر فصل، تولید نخود افزایش […]

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: کشت پاییزه و مکانیزه نخود موجب افزایش ۲ برابری محصول شده است.

صابر گلکاری روز شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: در کشت پاییزه به علت طولانی‌تر شدن دوره رشد، استفاده بیشتر و بهتر از نزولات آسمانی، زودرسی و مواجه نشدن با تنش آخر فصل، تولید نخود افزایش می‌یابد.

وی گفت: این موسسه ۵ رقم نخود شامل آتا، آنا، سعید، نصرت و منصور را برای کشت پاییزه و یا انتظاری نخود در مناطق سرد و معتدل معرفی کرده است.

گلکاری اضافه کرد: در حال حاضر نخود در ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های دیم کشور کشت می‌شود که اعمال سیاست‌های حمایتی و استفاده از ارقام پاییزه تولید بیشتر شده و درآمد کشاورزان افزایش می‌یابد.

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اعلام کرد: آتا و نصرت جدیدترین ارقام نخود دیم در کشور هستند.

وی برداشت آسان و کاهش هزینه های تولید را  از مزای کاشت مکانیزه نخود دانست و افزود: کشاورزان با کشت ارقام جدید و رعایت دستورالعمل‌های فنی قادر خواهند بود در هر هکتار بیش از یک تن محصول برداشت کنند.

  • منبع خبر : ایرنا