آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی به ۵۷۱ نفر رسید
آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی به ۵۷۱ نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از افزایش شمار افرادی که در آذربایجان شرقی به کرونا مبتلا شده اند خبر داد و گفت: این آمار تاکنون به ۵۷۱ نفر رسیده است.

به گزارش نهال امید، محمدحسین صومی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته از بین ۱۶۹ نفر بستری نتیجه تست ۸۴ نفر مثبت اعلام شد، ادامه داد: مجموع مبتلایان به کرونا در استان به ۵۷۱ نفر رسید.

وی از مردم خواست تا از خانه بیرون نروند زیرا بیشتر مبتلایان یا در مراسم عزا و یا مکان‌های شلوغ دچار این ویروس شده‌اند.

صومی با تاکید بر اینکه طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا راه‌اندازی شده است، ابراز داشت: در روزهای آتی این افراد شناسایی می‌شوند.

ابتلای ۲۲۰ نفر به کرونا در تبریز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ۲۲۰ نفر مبتلا به کرونا در تبریز داریم، افزود: از این تعداد ۹۰ نفر نیز بستری هستند. محلات قراملک و مارالان تبریز دارای بیشترین تعداد بیمار کرونایی در شهر تبریز هستند.

وی در خصوص آمار شهرستان مراغه نیز گفت: تاکنون ۲۵۰ نفر در شهرستان مراغه به دلیل مشکوک بودن به کرونا بستری شده اند که نتیجه آزمایش ۵۷ مورد مثبت بوده است.

صومی با بیان اینکه تاکنون ۵۸۵ نفر بستری در بخش کرونا داشته ایم، گفت: نتیجه آزمایش ۵۰ درصد این افراد مثبت و مابقی با علائم ریوی بستری هستند که نتیجه آنها منفی اعلام شده است.

صومی گفت: با روند فعلی رشد تصاعدی مبتلایان در هفته سوم فروردین ماه ۹ درصد جمعیت آذربایجان شرقی به کرونا مبتلا خواهند شد.

علائم ویروس کرونا مشابه آنفلوانزا است

صومی افزود: دست ندادن و روبوسی نکردن، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون، ضد عفونی دست‌ها و به هنگام عطسه و سرفه، جلوی دهان را گرفتن از راه‌های پیشگیری از این بیماری است که همواره به عنوان ۶ گام آداب سرفه و بهداشتی نیز از آن یاد می‌شود.

وی سپس گفت: علائم ویروس کرونا مشابه علائم آنفلوانزا اصلی است که چند ماه گذشته وجود داشت و تفاوت خاصی با هم ندارند. کرونا علائمی همانند تب، سرفه و در صورت وخیم بودن، علائمی مانند تنگی نفس و دردهای عضلانی را نیز در بر می‌گیرد.

صومی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی درحال نزدیک شدن به استان‌های با آمار بالای کرونا است، ابراز داشت: هم اکنون ۱۰ هزار تخت در بیمارستان‌ها برای ارائه خدمت داریم که با این روند تصاعدی، وضعیت بدتر خواهد شد.

خویروس کرونا خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

مهر