آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۲۸۵۹ نفر رسید
آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۲۸۵۹ نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به روند صعودی آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی، گفت: آمار مبتلایان به کرونا در این استان به ۲ هزار و ۸۵۹ نفر رسید.

به گزارش نهال امید‌، محمد حسین صومی شامگاه یک‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران که به‌صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه ۲۶۸ مورد کرونای مثبت جدید در ۴۸ ساعت گذشته شناسایی شده است، افزود: تعداد مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به ۲ هزار و ۸۵۹ نفر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در ۴۸ ساعت گذشته ۱۸ فوتی بر اثر ابتلاء به کرونا داشتیم، ادامه داد: تعداد کل فوتی‌ها به ۲۶۶ نفر در این استان رسیده است.

صومی با تاکید بر اینکه مراکز درمانی ۱۶ و ۲۴ ساعته در سرتاسر استان فعال هستند، افزود: ۳۰ درصد مبتلایان از طریق غربالگری شناسایی شدند و بیشتر فوتی‌های کرونا کسانی هستند که با وخیم شدن حالشان و پیشرفت بیماری به بیمارستان مراجعه کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ۷۲ درصد مبتلایان به کرونا از بیمارستان‌های استان مرخص شدند، گفت: از ابتدای اسفند ۶ هزار و ۴۰۰ نفر با علائم حاد تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند که از این تعداد ۸۰ درصد از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: تمام بیمارستان‌های استان در کنار بیمارستان امام رضا (ع) و سینا آماده مقابله با کرونا هستند و ۱۰ هزار تخت در بیمارستان‌ها برای ارائه خدمت داریم.

وی از مردم خواست در خانه‌های خود بمانند و گفت: با ماندن در خانه می‌توانیم کرونا را شکست دهیم.

وی از بسیج تمام امکانات استان برای درمان مبتلایان به کرونا خبر داد و گفت: دست ندادن و روبوسی نکردن، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون، ضدعفونی کردن دست‌ها و به هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان را گرفتن از راه‌های پیشگیری از این بیماری است که همواره به عنوان ۶ گام آداب بهداشتی نیز از آن یاد می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: علائم ویروس کرونا مشابه علائم آنفلوانزا اصلی است که چند ماه گذشته وجود داشت و تفاوت خاصی با هم ندارند و کرونا علائمی همانند تب، سرفه و در صورت وخیم بودن، علائمی مانند تنگی نفس و دردهای عضلانی را نیز دربر می‌گیرد.