آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی چهاررقمی شد
آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی چهاررقمی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به عبور آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی از یک‌هزار نفر گفت: از مردم می‌خواهیم در خانه بمانند و زنجیره انتقال این ویروس را قطع کنند.

به گزارش نهال امید، محمدحسین صومی دیشب در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه متأسفانه تاکنون در استان ۹۷ نفر بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان باخته‌اند، افزود: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۶۸ مورد کرونا مثبت جدید شناسایی شده و در مجموع در استان یک‌هزار و پنج مورد مثبت داریم.

وی ادامه داد: نیاز است مردم این ویروس را جدی گرفته و از تردد در خیابان‌ها خودداری کنند و هم‌اکنون ۱۰ هزار تخت در بیمارستان‌ها برای ارائه خدمت داریم که با این روند تصاعدی، وضعیت بدتر خواهد شد.

وی از مردم خواست تا از خانه بیرون نروند، زیرا بیشتر مبتلایان یا در مراسم عزا و یا مکان‌های شلوغ دچار این ویروس شده‌اند.

وی ادامه داد: دست ندادن و روبوسی نکردن، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون، ضدعفونی کردن دست‌ها و به هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان را گرفتن از راه‌های پیشگیری از این بیماری است که همواره به عنوان ۶ گام آداب سرفه و بهداشتی نیز از آن یاد می‌شود.

وی گفت: علائم ویروس کرونا مشابه علائم آنفلوانزا اصلی است که چند ماه گذشته وجود داشت و تفاوت خاصی با هم ندارند که کرونا علائمی همانند تب، سرفه و در صورت وخیم بودن، علائمی مانند تنگی نفس و دردهای عضلانی را نیز در بر می‌گیرد.

گفتنی است، ویروس کرونا خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.