آذربایجان‌شرقی کم‌ترین تعدیل نیروی کار ناشی از کرونا در کشور را دارد
آذربایجان‌شرقی کم‌ترین تعدیل نیروی کار ناشی از کرونا در کشور را دارد

سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌شرقی گفت: این استان کمترین تعدیل نیروی ناشی از کرونا را در سطح استان‌های کشور دارد.

به گزارش نهال امید، حسین فتحی در دیدار با فعالان جامعه کارگری و بازنشستگان آذربایجان شرقی، با اشاره به شیوع کرونا در کشور اظهار کرد: بروز این بیماری سبب شد تا برخی از واحدهای تولیدی در سطح استان به ویژه واحدهای زیر ۵۰ نفر، فرصت فروش و صادرات محصولات خود را حدود پنج ماه از دست دادند.

وی افزود: این موضوع با تحریم‌ها و وضعیت اقتصادی نامناسب نیز همراه بود اما با تدابیر مسئولان استانی و نجابت کارگران که بخشی از حقوق خود را دریافت نکردند، واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی با آرامش به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 فتحی با بیان اینکه آذربایجان شرقی کمترین تعدیل نیروی کار ناشی از بیماری کرونا را در میان استان های  کشور دارد، گفت: حدود ۴۵ هزار نفر برای برخورداری از بیمه بیکاری ناشی از بیماری کرونا ثبت نام کرده اند که البته اخراج کامل هم نیستند و با رفع مشکلات دوباره سرکار بازخواهند گشت.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وضعیت برخی از واحدهای مشکل دار استان اظهار کرد: یکی از این واحدها کارخانه بلیرینگ سازی بود که با واگذاری آن به فعال صنعتی نه تنها اخراجی رخ نداد بلکه ۴۰ نفر کارگر جدید نیز در این واحد تولیدی استخدام شد.

وی رفع مشکلات مربوط به کمپرسورسازی و واگذاری آن به فردی با اهلیت را از دیگر اقدامات جدید اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی بر شمرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات جدید در زمینه واحدهای مشکل دار در سطح استان مربوط به کارخانه چینی بهداشتی ارس بود که با توجه به ضروروت تغییر و نوسازی خط تولید آن، هماهنگی های لازم بین مدیریت جدید و قبلی به عمل آمد و مقرر شد ظرف سه ماه با نوسازی ماشین آلات این کارخانه  مجدد راه اندازی شود.

 فتحی فعال بودن کمیسیون کارگری را از اولویت های کاری خود عنوان کرد و افزود: نمایندگان کارگری در این کمیسیون حضور فعالی دارند و تلاش می شود تا در صورت  طرح مسایل جامعه کارگری در این کمیسیون مانع از احقاق حقوق جامعه کارگری شویم.

وی بر ضرورت  همکاری میان تشکل های کارگری، کارفرمایی و بازنشستگان  تاکید کرد و گفت: تلاش می کنیم تا از ظرفیت های این تشکل ها به نحو مقتضی استفاده و از تجارب ارزنده بازنشستگان بهره لازم برده شود.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با اشاره به نقش مهم تشکل های صنفی اظهار کرد: وجود این تشکل ها به عنوان نماینده کارگران، بازنشستگان و کارفرمایان می تواند بسترهای مناسب کاری را برای فعالیت این اداره کل در جهت رفع مشکلات جامعه کار و تولید فراهم کند.

  • منبع خبر : ایرنا